Vsi radi gledamo živahno obarvane koralne grebene v kristalno čisti vodi z vidljivostjo, ki sega do kamor nam seže pogled. Na določenih območjih in ob določenem časih je to popolnoma realno, vendar to ne pomeni, da je zagotovljeno. Na drugih svetovno znanih potapljaških lokacijah (kot na primer Fiesa 😋) je vidljivost bistveno manjša, vendar to ne odvrača velikega števila potapljačev od neverjetnih potopov, ki jih tam še vedno lahko naredijo. Ko se naučite potapljati v razmerah z omejeno vidljivostjo, vam postanejo dostopna še dodatne potapljaške lokacije. Prav tako boste ugotovili, da bo vidljivost, ki je slabša od povprečne prenehala biti razočaranje in postala priložnost za preizkus vaših veščin! Preberite celoten blog in se naučite nekaj dejstev in tehnik, ki vam lahko pomagajo pri potapljanju v slabi vidljivosti.

Kaj povzroča slabo vidljivost?
Slaba vidljivost v prvi vrsti ni posledica umazane vode, temveč je preprosto posledica suspendiranih delcev v vodi. To je lahko pesek, ki ga dviguje valovanje, ko razburka dno, ali druge motnje, vključno z udarci plavuti potapljačev! Drug vir delcev so drobnejši muljasti delci, ki jih pogosto najdemo pri potapljanju blizu obale in po padavinah – znani tudi kot "washout". Na potapljaških mestih, kjer je sestava dna mulj, je tudi vidljivost pogosto slabša.
Vendar niso vsi delci mineralne narave. Plankton, ki privlači nekatere najbolj impresivne morske vrste, kot so mante in morski psi kitovci (whale shark), prav tako zmanjša vidljivost. "Cvetenje planktona" se po navadi pojavi, zaradi povišane temperature morja ali pa presežka hranil v vodi. Vidljivost se bo zaradi cvetenja zmanjšala, vendar pa bo to privabilo več morskih bitij!
Potapljanje v slabi vidljivosti je lahko nevarno, če za to niste ustrezno pripravljeni. Slaba vidljivost je potencialna nevarnost, vendar pa se s pravilnim usposabljanjem, opremo in znanjem ni potrebno odpovedati potopu ali se izogibati določenim lokacijam. Tukaj so naši najboljši nasveti za varno potapljanje v razmerah s slabo vidljivostjo.

Usposobite se za potapljanje v slabi vidljivosti
Usposabljanje pomeni znanje, znanje pa je ključno! Če ste potapljač odprtih voda (PADI Open Water Diver), razmislite o pridobitvi certifikata PADI Advanced Open Water Diver, ki vključuje obvezen potop podvodne navigacije. Med tečajem Advanced Open Water Diver lahko izbirate tudi izbirne predmete, kot so nočno potapljanje ali iskanje in reševanje. Če ste že potapljač z licenco PADI AOWD in želite te veščine dodatno razviti, ima vsak pustolovski potop ustrezen specializirani tečaj. Pravilno usposabljanje vam daje več veščin za obvladovanje potapljanja v slabih razmerah, hkrati pa vam daje tudi več samozavesti – zaradi česar so vaši potopi manj stresni in bolj prijetni! Med bolj uporabnimi PADI specialnostmi za potapljanje v slabi vidljivosti so:
PADI Night Diver, kjer se naučite potapljati tudi ponoči.
PADI Underwater Navigator, kjer se boste bolj potrobno naučili uporabe kompasa in podvodne navigacije.
PADI Peak Performance Buoyancy, kjer boste izpilili svojo plovnost
PADI Deep Diver, kjer se naučite potapljati do globine 40 metrov
PADI Cavern diver, kjer se naučite potapljati v odprtih votlinah

Imejte pravo opremo za potapljanje v slabi vidljivosti
Različne vrste potapljanja imajo različne zahteve glede opreme, potapljanje v slabi vidljivosti ni izjema. Oprema, ki jo v takih pogojih potrebujete je naslednja:
Delayed Surface Marker Buoy (DSMB): DSMB je bistven za varen dvig na površje, vrv DSMB pa je odlična vizualna referenca, ob dvigovanju v slabi vidljivosti, ko se znajdete "v moderem".
Potapljaška svetilka: Svetilka je koristna za več stvari. Kot prvo vaš potapljaški buddy vas bo tako lahko hitreje našeč. Kot drugo pa si s svetilko seveda lahko razsvetlite okolico. Vendar bodite pozorni, usmerjanje svetlobe neposredno pred vas lahko vidljivost še poslabša, saj svetloba osvetli vse suspendirane delce in se od njih odbije, vi pa boste pred sabo videli le "sneg", kot rečemo temu pojavu. Za boljše rezultate usmerite svetlobo nekoliko na stran.

Barvna označevalna lučka: Velikokrat je priročno na vidno mesto namestiti tudi manjšo barvno lučko. Z Različnimi barvami lahko označite različne buddy teame, ali pa je z rdečo lučko označen vaš vodja potopa, ki mu morate slediti. S tovrstnimi lučkami lahko označite tudi opremo.
Buddy line: Vrv med vami in vašim buddyem je lahko priročno orodje, ki zagotovi, da ostanete v varni razdalji in stalnem stiku z vašim prijateljem. Seveda mora biti le ta primerne dolžine in vam omogoča ravno pravšnjo stopnjo svobode.
Kompas: Za navigacijo pri potapljanju v izjemno slabih vidnih razmerah, je najpomembnejši del opreme sigurno kompas. Če uporabljate funkcijo kompasa na vašem potapljaškem računalniku, se prepričajte, da ga kalibrirate pred potopom.
Zvočna signalna naprava: Naprava kot je ropotuljica, ali pa kovinska palica s katero lahko potolčete ob vašo jeklenko je odlična za zvočni signal v primeru ločitve, ki se lahko uporabi tudi za signalizacijo prekinitve potopa.
Ohranjajte stik z buddyem
To je najpomembnejša točka, ki si jo je treba zapomniti pri potapljanju v slabih vidni vidljivosti – vedno ohranjajte stik s svojim potapljaškim kolegom. Vi in vaš buddy bi morali skupaj pripraviti načrt potopa, ki vključuje postopke v primeru ločitve. Ko ste pod vodo, sledite svojemu načrtu. Zelo pomembno je, da se dogovorite, kateri v paru bo vodja potopa. Drugi potapljač mora vodji slediti, neglede na druge interesantne dejavnike, ki bi se pod vodo lahko pojavili. Seveda se lahko dogovorita, da in v paru vodi v eno smer drugi pa vodi potop, ob povratku na izhodiščno točko. Tako imata oba priložnosti raziskati stvari, ki ju na lokaciji zanimajo.
Če vizualni stik ne bo mogoč, boste morda želeli uporabiti buddy line. Pred potopom se dogovorita, kako bosta komunicirala pod vodo, vključno z uporabo zvočnih signalov in signalov s podvodnimi svetilkami, kot bi to storili pri nočnem potapljanju.
Uporaba referenčne vrvi
Dezorientacija je še ena skrb pri potapljanju v slabi razmerah. Pri spuščanju in dvigovanju uporabljajte referenčne točke, kot so referenčne vrvi. Ta zagotavlja, da se ne boste dezorientirali in da vas ne odnesen s prave poti, še preden sploh začnete potop. Dvigovanje z uporabo vrvi, ki je pritrjena na boji ali uporabo sidrne vrvi, vam zagotovi, da boste izplavali tam, kjer vas čaka čoln. Hkrati pa vam v oteženih pogojih lahko zagotovi neskrbno izvedbo varnostnega postanka.
Če vrv ni na voljo, lahko uporabite naravne reference, na primer pobočje koralnega grebena, namesto da poskušate potencialno nevarno spuščanje v modrini.

Vzpostavite referenčne točke ali uporabite vodilne vrvi
Pri potapljanju v slabi vidljivosti uporabljajte referenčne točke, kot so deli koralnega grebena, izstopajoče strukture na morskem dnu ali deli razbitine, skozi celoten potop. Ko je vidljivost izjemno nizka, boste morda morali razmisliti o uporabi vodilnih vrvi. Vodilne vrvi so zelo pogoste v jamskem potapljanju, vendar pa se podobno tehniko lahko prenese tudi v rekreativno potapljanje. To so lahko že nameščene vodilne vrvi ali pa jih med potopom razvijate sami. Če vodilne vrvi vlečete in razvijate sami, bi morali imeti primerno usposabljanje, kako to storiti, da preprečite tveganje zapletanja.
Plavajte počasi
Potapljanje v slabi vidljivosti nikakor ni tekma! Vzemite si čas, hkrati pa poskrbite, da ne boste zapustili svojega kolega. Počasi je še posebej pomembno, če se "izgubite". Ne paničarite in ne plavajte na slepo. Ustavite se, nadihajte, ostanite mirni in se pogovorite s svojim kolegom (če ga niste izgubili) o tem, kaj storiti . Panika in plavanje brez premisleka vas bo najverjetneje odpeljalo še dlje s poti.
Obarvajte se z barvo!
Medtem, ko je trenutni trend v potapljanju ponavadi črna barva, vam ta ne bo pomagalo, da ste pod vodo bolj vidni, če se potapljate v slabih razmerah. Izberite svetle in izstopajoče barve za vaše plavuti, masko in obleko. Če že imate črno opremo, razmislite o svetlo obarvanem naglavnem traku in drugih dodatkih, da boste bolj vidni.

Pri potapljanju (v slabi vidljivosti) ni prostora za EGO
Nihče ne mara priznati poraza ali da se je izgubil, vendar se vsake toliko časa to zgodi večini od nas. Tokovi lahko vplivajo na najboljše načrte in obstaja več dejavnikov, ki lahko povzročijo dezorientacijo. Če ste izgubljeni, ločeni od svojega kolega ali skupine in postanete dezorientirani, prekinite potop. Dlje kot ostanete pod vodo, dlje lahko plavate in slabša lahko postane situacija. V primeru ločitve od kolega, lahko zamuda pri dvigu povzroči zamudo pri pomoči v nujnih primerih.
Izkušnje
Najbolj pomembne pri potapljanju pa so seveda izkušnje. Vaja dela mojstra, in seveda mojster dela vajo. Zato se v slabe pogoje, kot je slaba vidljivost nikoli ne podajajte, če niste prepričani, da lahko potop izvedete varno. Poiščite pomoč inštruktorjev ali bolj izkušenih potapljačev in postopno premikajte svoje meje. Znanje in izkušnje vam omogočajo varne in predvsem prijetne potope - ki so razlog, da se s potapljanjem sploh ukvarjate!

Besedilo bloga prevedeno iz spletne strani PADI Blog, avtorice Sarah Wormald (https://blog.padi.com/tips-for-scuba-diving-in-poor-visibility/)
Comentários