top of page

POMEMBNE ŽENSKE V ZGODOVINI POTAPLJANJA

Potapljanje je dolga leta veljalo za šport, s katerim so se po večini ukrvajali moški. Danes ženske predstavljajo približno 40% rekreativnih potapljačev po vsem svetu. V primerjavi s preteklostjo to kaže na pozitiven trend k večji zastopanosti obeh spolov v potapljaški skupnosti.


K temu je brez dvoma pripomoglo nekaj izjemnih žensk, ki so premikale meje mogočega, postavljale rekorde ter pustile neizbrisen pečat na področju raziskovanja podvodnega sveta, varnosti pri potapljanju in ohranjanja morskega ekosistema. S svojim pogumom, predanostjo in inovacijami so utirale pot prihodnjim generacijam potapljačic ter dokazale, da v podvodnem svetu ni meja, ki jih ženske ne bi mogle preseči. Njihove zgodbe niso le navdihujoče, temveč tudi opomin, kako pomembna je vloga žensk pri razvoju potapljaške industrije in zaščiti oceanov.


V nadaljevnaju bloga si preberite o sedmih neverjetnih potapljačicah, ki so s svojimi dosežki za vedno zaznamovale področje potapljanja!


DOTTIE FRAZIER

Naš seznam se začne z Dottie Frazier, eno od legend potapljanja. Velja za pionirko, saj je bila ena prvih ženskih inštruktoric potapljanja, prva lastnica potapljaške trgovine in ena redkih žensk, ki se je potapljala s skafandrom. V 40. letih prejšnjega stoletja je poučevala prosto potapljanje, kasneje pa začela izdelovati mokre in suhe obleke za ameriško mornarico in rekreativne potapljače pod blagovno znamko Penguin Suits. Njeno življenjsko zgodbo lahko preberete v avtobiografiji Trailblazer: The Extraordinary Life of Diving Pioneer Dottie Frazier.


DR. SYLVIA EARLE

Dr. Sylvia Earle je brez dvoma ikona potapljanja. Kot ena izmed najbolj znanih oceanografk na svetu in najbolj prepoznavnih žensk v potapljanju, je za mnoge njena slava takoj za Cousteaujevo. Kot pionirka v raziskovanju in odkrivanju morskih ekosistemov je dosegla številne prelomne dosežke.


Revija TIME jo je leta 1998 imenovala za prvo "Herojino planeta" zaradi njenega prelomnega raziskovanja morskih ekosistemov. Med letoma 1990 in 1992 je bila prva glavna znanstvenica pri Nacionalnem uradu za oceane in atmosfero ZDA (NOAA). Leta 1970 pa je vodila prvo povsem žensko ekipo aquanavtov v okviru misije Tektite II, ki jo je podprla NASA. Skupina je 14 dni preživela v podvodnem laboratoriju, kjer so živele in izvajale raziskave na morskem dnu. Kot pionirka pri razvoju podvodnih plovil za globokomorsko raziskovanje je postavila rekorde s hojo po morskem dnu na globini 381 metrov, kar ji je prineslo vzdevek "Her Deepness."


Dr. Earle je prejela več kot sto nacionalnih in mednarodnih priznanj, vključno z nagrado TED prize za njen znani govor, ki je pustil nepozaben poziv: "Brez vode ni življenja. Brez modre ni zelene." Trenutno je raziskovalka pri National Geographic. Njen najnovejši projekt je Mission Blue, ki je tako dokumentarec kot tudi gibanje za zaščito oceanov.


Če še niste slišali za dr. Sylvio Earle, vam toplo priporočamo, da jo spoznate.


SIMONE MELCHIOR COUSTEAU

Morda ste že slišali pregovor: "Za vsakim uspešnim moškim stoji uspešna ženska," vendar pa o Simone Cousteau ne slišimo pogosto. Simone je bila ključna za izum Aqualunga, ki ga je ustvaril Jacques Cousteau, saj je njena družina zagotovila financiranje in tehnično podporo. Pomagali so tudi pri financiranju znamenite raziskovalne ladje Calypso.


Simone je bila del ekipe, ki je testirala Cousteaujeve prototipe, s čimer so prvič v zgodovini omogočili dihanje pod vodo. To jo je naredilo za prvo žensko potapljačico moderne dobe in prvo žensko aquanavtkinjo, saj je nekaj dni živela v podvodnem habitatu.


Za razliko od svojega slavnega moža je Simone raje delovala izven kamer. Na ladji Calypso je imela različne naloge, vključno z nalogami medicinske sestre, psihiatra, neuradnega kapitana in opazovalke kitov. Posadka jo je poimenovala "La Bergère" (Pastirica), saj je bila njena prisotnost ključna za uspeh njihovih ekspedicij. Več o Simone Melchior Cousteau si lahko preberete tukaj.


VALERIE TAYLOR

Težko je vedeti, kje začeti z opisovanjem dosežkov Valerie Taylor. Rojena v Sydneyju, leta 1935, je Taylor verjetno najbolj znana po svoji vlogi pri inspiraciji za film Jaws. Nekoč sta Valerie in njen mož Ron posnela dokumentarec "Hunt For The Great White Shark". Bila sta med prvimi, ki so posneli velikega belega morskega psa, in to sta storila (nenamerno) brez zaščitne kletke. Ogled filma je navdihnil avtorja Petra Benchleyja, da je napisal knjigo "Jaws", na podlagi katere je nastal slavni film. Steven Spielberg je kasneje najel Valerie in njenega moža, da posnamejo podvodne posnetke za film.


Do danes Valerie še vedno deluje kot strokovnjakinja za morske pse in aktivistka za ohranjanje morske narave. Preberite intervju z Valerie Taylor v reviji Sport Diver.


ZALE PARRY

Ta pionirka potapljanja ima impresiven življenjepis. Zale Parry se je začela potapljati kot deklica in kasneje delovala kot kaskaderka in igralka v TV oddaji Sea Hunt. Pri 21 letih je postavila ženski globinski rekord v potapljanju na vdih, ko je dosegla globino 64 metrov.


Kasneje je pomagala razviti in na trg uvesti prvo civilno hiperbarično komoro, kar je bilo ključno za povečanje varnosti pri potapljanju. Pojavila se je na naslovnici revije Sports Illustrated in postala uspešna podvodna fotografinja.


Oglejte si kratek video o življenju in dosežkih Zale Parry.


LOTTE BAIERL HASS

Lotte Baierl Hass pogosto imenovana kot "prva dama potapljanja", je bila rojena leta 1928 na Dunaju. Po snemanju filma v Rdečem morju v začetku 50ih se je Lotte poročila z režiserjem in pionirjem potapljanja Hansom Hassom. Njun film Under the Red Sea je prejel prvo nagrado na Beneškem filmskem festivalu in je izšel pet let pred Cousteaujevim filmom The Silent World.


Lotte je zavrnila ponudbe iz Hollywooda, namesto tega pa si je naredila kariero kot podvodna raziskovalka in fotografinja. Hans in Lotte Hass sta postala še posebej znana v Veliki Britaniji s svojo TV serijo Diving to Adventure in The Undersea World of Adventure. Na žalost je Lotte umrla leta 2013, vendar lahko še vedno vidite nekaj čudovitih fotografij in posnetkov njenih dogodivščin v tem nekrologu, ki ga je objavil The Telegraph.


DR. EUGENIE CLARK

Še zadnja potapljaška legenda, na našem seznamu, je Eugenie Clark, znana tudi kot "Shark Lady". Dr. Clark je bila svetovno priznana znanstvenica na področju raziskovanja rib, nekaj vrsti je po njej celo poimenovanih. Njena največja strast pa so bili morski psi.


Dr. Clark se je potapljanja naučila v 40. letih prejšnjega stoletja na Scripps Institution of Oceanography. Žal pa so njej in drugim znanstvenicam prepovedali udeležbo na večdnevnih raziskovalnih odpravah, kar je omejilo njune možnosti za raziskovanje. Po delu v Ameriškem prirodoslovnem muzeju je leta 1955 ustanovila Cape Haze Marine Laboratory (danes Mote Marine Laboratory), kjer se je lahko v celoti posvetila raziskovanju morskih psov.


Dr. Clark je objavila številne članke in knjige o življenju morskih psov, njeno delo pa so leta 2022 počastili tudi s poštno znamko v ZDA. Celoten seznam njenih publikacij lahko najdete na spletni strani Mote Marine Laboratory (pripravite se na veliko scrolanja po zaslonu), več o njenem življenju pa si lahko preberete v njenem nekrologu, ki ga je objavil National Geographic.


ŽENSKE V POTAPLJANJU

Dan žena je priložnost, da se spomnimo na izjemne prispevke žensk k potapljanju. Njihova predanost, pogum in inovativnost so pripomogli k razvoju te dejavnosti, hkrati pa so odprli vrata novim generacijam potapljačic.


Če vas zanima več o ženskah v potapljanju, poiščite zgodbe potapljačic, kot so Szilvia Gogh, Jennifer Idol in Rocio Gajon, ter se pridružite dogodkom, ki potekajo v okviru PADI Women’s Dive Day, ko praznujejo vse potapljačice – pretekle, sedanje in prihodnje.


Besedilo bloga prevedeno iz spletne strani PADI Blog, avtorice Megan Denny (https://blog.padi.com/7-women-in-diving-everyone-should-know/)

コメント


bottom of page